Show results 2010

Show-results 2009 - Show Results 2008 - Show Results 2007 - Show Results 2006 - Show Results 2005 -
Show Results 2004 - Show Results 2003 - Show Results 2002 -  Show results 2001 - Show results 2000
 

Adamant´s Pop The Question

12.12. Helsinki Int, Winner 2010
Judge: Inga Siil (Ee)
 
KÄY ERI1, PU4, VARA-SERT
EXC 1 working dog class, 4th best dog, R-CC
 
kennel Adamant´s Top Breeder 2010 All breeds
photos: Alex Waldvogel



 


11.12. Helsinki Int, Helsinki Winner 2010
Judge: Matti Tuominen

KÄY ERI2, PU4
EXC 2 working dog class, 4th best dog

14.11. Jyväskylä Int
Judge: Paula Heikkinen-Lehkonen  

, SERT, VARA-CACIB -> CACIB
EXC 1 working dog class, 2nd best dog, CC. R-CACIB -> CACIB

Kuva/Photo: Outi Heikkinen

Kuva/Photo: Tiina Huppunen


13.11. Kouvola
Judge: Matti Luoso

KÄY ERI1, PU4
EXC 1 working dog class, 4th best dog      


30.10. Lahti Int
Judge: Robert Lott (Au)

KÄY ERI1, PU2, VARA-SERT, VARA-CACIB
EXC 1 working dog class, 2nd best dog, R-CC. R-CACIB


28.8. Mäntyharju
Judge: Tuula Savolainen  

NUO ERI1, PU3, VARA-SERT
EXC 1 intermediate class, 3rd best dog, R-CC 


22.8. Heinola
Judge: Bertil Lundgren(S)

NUO ERI1, PU3, SERT
EXC 1 intermediate class, 3rd best dog, CC

21.8. Kouvola
Judge: Matti Luoso

NUO ERI1, PU1, SERT, VSP
EXC 1 intermediate class, 1st best dog, CC, BOS

Kuva: Heidi Raita

 
BOB Adamant´s Proudly Presents - BOS Ricky


8.8. Kuopio Int
Judge: Ann Ingram (Irlanti)

NUO ERI2, PU2, VARA-SERT, VARA-CACIB
EXC 2 intermediate class, 2nd best dog, R-CC, R-CACIB

Kuva: Jaana Heiskari 


7.8. Kuopio Int
Judge: Helle Dan Pålsson (DK)  

NUO ERI2, PU3, VARA-SERT
EXC 2 intermediate class, 3rd best dog, R-CC
 


31.7. Ristiina
Matti Luoso  

NUO ERI1, PU1, SERT, VSP
EXC 1 intermediate class, 1st best dog, CC, BOS

Kuva: Susanna Pohjola 


18.7. Haapsalu
Judge: Lessi Tchistiakova (RUS)

NUO ERI1, PU3
EXC 1 intermediate class, 3rd best dog


17.7. Pärnu Int
Judge: Vera Smirnova (EST)

NUO ERI1, PU2, SERT, CACIB
EXC 1 intermediate class, 2nd best dog, CC, CACIB


11.7. Oulu Int
Judge: Theo Leenen (BE)

NUO ERI 2, VARA-SERT
EXC 2 intermediate class, R-CC


10.7. Oulu Int
Judge: Alex Krasilnikoff (DK)  

NUO ERI 3
EXC 3 intermediate class


12.6. Tuuri
Judge: Eeva Anttinen (FI)

JUN ERI 1, PU2, VARA-SERT
EXC 1 intermediate class, 2nd best dog, R-CC


6.6. Karkku
Main speciality show for springerspaniels
Judge: Mrs Jane Graham (GB)  

JUN ERI2
EXC 2 junior class

Kuva: Krista Illikainen



29.5. Joensuu
Judge: Karin Linde-Klerholm (S)

JUN ERI1, PU2, SERT
EXC 1 junior class, 2nd best dog, CC

13.5. Kangasniemi
Tuomari / Judge: Raija Tammelin

JUN ERI1, PU1, SERT, ROP
, ryhmäkilpailussa nousi 6 joukkoon
EXC 1 junior class, 1st best dog, CC, BOB
, shortlisted in group 

Kuvat / Photos: Krista Illikainen


BOS Almond Tree´s Most Wanted - Ricky



2.5. Puumala
Tuomari / Judge: Paavo Mattila  

JUN ERI1, PU1, SERT, VSP
EXC 1 junior class, 1st best dog, CC, BOS

Kuvat / Photos: Krista Illikainen


Ricky - BOB Adamant´s So Far So Good





25.4. Lahti
Tuomari / Judge: Sara Nordin (S)  

JUN ERI1, PU3
EXC 1 junior class, 3rd best dog


18.4. Vaasa kv
Tuomari / Judge: Marja Talvitie

JUN ERI1, PU1, SERT, VSP
EXC 1 junior class, 1st best dog, CC, BOS

Kuvat / Photos: Jaana Heiskari


BOB Goldmoore´s Make It Happen & Ricky





 17.4. Sysmä
Tuomari / Judge: Irina Poletaeva

JUN ERI1, PU2, VARA-SERT
EXC 1 junior class, 2nd best dog, R-CC



10.4. Pertunmaa
Tuomari / Judge: Paavo Mattila

JUN ERI1, PU1, SERT, ROP
EXC 1 junior class, 1st best dog, CC, BOB

Kuva / Photo: Heidi Nemlander


BOS Bimbik´s Estella & Ricky


5.4. Lappeenranta
Tuomari / Judge: Elena Ruskovaara

JUN ERI1, PU1, SERT, VSP
EXC 1 junior class, 1st best dog, CC, BOS


Kuva / Photo: Jyrki Kauhanen


BOB Goldmoore´s Make It Happen & Ricky


28.3. Korpilahti
Tuomari / Judge:  Raija Tammelin  

Kuvat / Photos: Jaana Heiskari


Ricky & BOB Baskethill´s Jubilee Blossom

JUN ERI1, PU1, SERT, VSP
EXC 1 junior class, 1st best dog, CC, BOS


 

27.3. Pyhäselkä
Tuomari / Judge: Bo Skalin

JUN ERI2, PU4
EXC 2 junior class, 4th best dog



21.3. Tampere
Tuomari / Judge: Reia Leikola-Walden

JUN ERI1, PU3, VARA-SERT
EXC 1 junior class, 3rd best dog, R-CC



13.3. Polvijärvi
Tuomari / Judge: Eeva Anttinen

Kuvat / Photos: Jaana Heiskari


Ricky & BOB Adamant´s La Dolce Vita

JUN ERI1, PU1, SERT, VSP
EXC 1 junior class, 1st best dog, CC, BOS



7.3. Ähtäri
Tuomari / Judge: Hannele Jokisilta

JUN ERI2, PU2, VARA-SERT
EXC 2 junior class, 2nd best dog, R-CC



21.2. Tuusniemi
Tuomari / Judge: Saija Juutilainen
 
JUN ERI1, PU3
EXC 1 junior dog class, 3rd best dog