Show results 2014
 Show Results 2013 - Show Results 2012 - Show Results 2011 - Show-results 2010 - Show-results 2009 - Show Results 2008 -
Show Results 2007 - Show Results 2006 - Show Results 2005 - Show Results 2004 - Show Results 2003 -
Show Results 2002 - Show results 2001 - Show results 2000
 Adamant´s Renaissance Man



23.11 Minsk Valkovenäjä
Tatiana Romanovskaya (BY)

AVO ERI1,SERT,VARA-CACIB ->CACIB -> CIE!
EXC 1 open class, CC , RES-CACIB ->CACIB -> CIE!

--------------------------------------------------------------------------------
22.11 Minsk Valkovenäjä
Luis Manuel Calado Catalan (PT)

AVO ERI1,SERT-> BY MVA, VARA-CACIB ->CACIB
EXC 1 open class, CC -> BY CH, RES-CACIB ->CACIB 

--------------------------------------------------------------------------------
9.11 Jyväskylä
Giuseppe Alessandra (IT)

 KÄY ERI1,SA,PU2,VARA-CACIB
EXC 1
working class, CC-quality, 2nd best dog, RES-CACIB

--------------------------------------------------------------------------------
23.8. Överkalix, Ruotsi
Judge:
Agnes Ganami-Kertes (IL)

 

AVO ERI1,SA,PU1,SERT,VSP -> SE (N) MVA
EXC 1 open class, CC-quality, 1st best dog,CC,BOS -> SE (U) UCH

--------------------------------------------------------------------------------
8.8 Helsinki, World Winner Show
Judge: Marie Merchant (AU)

 

AVO ERI1
EXC 1 open class

--------------------------------------------------------------------------------
3.8. Mikkeli
Judge:
Paavo Mattila

 

VAL ERI1,SA,PU1,VSP
EXC 1 champion class, CC-quality, 1st best dog, BOS

--------------------------------------------------------------------------------
2.8. Kurikka
Judges: Kirsti Louhi
Rune Fagerström group judge

 

AVO ERI1,SA,PU1,SERT,ROP,RYP-3 -> FI RU RKF MVA
EXC 1 open class, CC-quality, 1st best dog, CC,BOB,BIG3 -> FI RU RKF CH

--------------------------------------------------------------------------------
19.7. Ristiina 
Judge: Petra Bannach (DE)

 NUO ERI2,SA 
EXC 2 intermediate class, CC-quality

--------------------------------------------------------------------------------
29.6 Pietari int
Judge: A.Stepinski

 NUO ERI1,PU1,SERT,CACIB,ROP
EXC 1 intermediate class,1st best dog, CC, CACIB, BOB

--------------------------------------------------------------------------------
15.6 Nurmes
Judge: Markku Kipinä

 

NUO ERI1,SA,PU1,SERT,ROP
EXC 1
intermediate class, CC-quality, 1st best dog, CC, BOB

--------------------------------------------------------------------------------
7.6 Mänttä-Vilppula
Judge: Paavo Mattila

NUO ERI1,SA,PU1,SERT,VSP
EXC 1 intermediate class, CC-quality, 1st best dog, CC, BOS

--------------------------------------------------------------------------------
25.5. Tuuri
Judge: Viveca Lahokoski

 NUO ERI1,SA,PU2,VARASERT
EXC 1 intermedialte class, CC-quality, 2nd best dog, R-CC

--------------------------------------------------------------------------------
17.5 Skellefteå, Sweden
Judge: Sara Nordin (S)


Photo: Tina Bergan

NUO ERI1,SA,PU2,VARASERT
EXC 1 intermedialte class, CC-quality, 2nd best dog, R-CC

--------------------------------------------------------------------------------
26.4 Pyhäjärvi
Judge: Tuula Savolainen

 

 

NUO ERI1,SA,PU1,SERT,ROP,RYP1,BIS2
EXC 1 intermediate class, CC-quality, 1st best dog,CC,BOB,BIG1,BIS2

--------------------------------------------------------------------------------
 12.4 Pertunmaa
Judge: Tapio Eerola

NUO ERI1,SA,PU2,SERT
EXC 1 intermediate class, CC-quality, 2nd best dog,CC

--------------------------------------------------------------------------------
29.3 Kerimäki
Judge: Elena Ruskovaara

NUO ERI1,SA, PU2, VARASERT
EXC 1 intermediate class, CC-quality, 2nd best dog, R-CC

--------------------------------------------------------------------------------
22.2. Jyväskylä int
Judge: Joyce O'Connor (IE) 

 NUO ERI2,SA
EXC 2 intermediate class, CC-quality

--------------------------------------------------------------------------------